W artykule
Przed rozpowszechnieniem trendu komunikowania się za pomocą mediów społecznościowych, to właśnie email grał pierwsze skrzypce w tym zakresie. Co więcej, będzie mylił się ten, który uzna, że pojawienie Facebook’a czy Twittera zdominowało tę formę kontaktu. Do dzisiaj poczta elektroniczna uznawana jest za jedną z głównych i najlepszych metod komunikacji, zatem pierwszą stosowaną w wielu firmach formą marketingu internetowego był właśnie email marketing.
Z badań jednego z największych dystrybutorów mailingu - Freshmail wynika, że najlepszą porą na wysłanie email marketingu do sektora B2B jest wtorek rano. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że najwięcej maili otrzymuje się w poniedziałek, dlatego istnieje duże ryzyko, że nasza wiadomość może zostać niezauważona na tle innych. Nigdy też nie powinno się wysyłać maili do partnerów biznesowych w piątek lub w weekend. Z kolei jeśli grupą odbiorców są klienci indywidualni to najlepszą porą na wysłanie do nich maila będzie środek tygodnia. Wyjątek stanowią oferty dotyczące zakupów, wypoczynku czy rozrywek, kiedy lepszym rozwiązaniem jest dostarczenie wiadomości w piątek lub nawet weekend. W każdym z tych przypadków, bez względu czy grupę adresatów stanowi klient biznesowy czy indywidualny, dobrze jest wysyłać maile w godzinach 8:00 - 9:00. Jak się okazuje znaczna część osób ma nawyk sprawdzania poczty z samego rana. Inną metodą jest wysyłka w godzinach wieczornych, która też ma duże szanse odczytania nazajutrz po przebudzeniu.
Kiedy powstał email marketing?
Komunikację na skalę globalną zrewolucjonizował Ray Tomlinson w 1971 roku, kiedy to wysłał swojego pierwszego maila do innego komputera. Od tamtej pory liczba wysyłanych w ten sposób wiadomości wzrosła do setek miliardów dziennie, a komunikacja tą metodą uchodzi za najbardziej powszechną. Nikogo zatem nie powinien dziwić też fakt, że liczba kont mailowych nadal znacznie przewyższa liczbę kont w kanałach społecznościowych. Wniosek, który się w związku z tym nasuwa, to fakt, że pierwszą powszechną formą e-marketingu był właśnie e-mail marketing, który dominował w internecie zanim globalna sieć zaczęła wyświetlać reklamy graficzne (w latach 90.). Email marketing jest więc niczym innym jak wiadomością internetową wysłaną masowo do użytkowników poczty elektronicznej z treścią prezentującą daną markę.5 zalety email marketingu:
- Niski koszt - Email marketing uchodzi za najtańszy sposób rozpropagowania reklamy. W porównaniu do telewizyjnej lub radiowej, reklama za pomocą tej formy komunikatu jest stosunkowo niewielka i przy niskim nakładzie ma wysoką skuteczność dotarcia do klienta. Według badań internetu masowe mailingi są drugim czynnikiem, który generuje ruch na stronie WWW.
- Łatwość tworzenia - Na rynku dostępne są różne programy, które pomagają tworzyć profesjonalny email marketing. W zależności od rodzaju wiadomości wystarczy tak naprawdę odpowiednia treść i zestaw obrazków. Warto jednak działać w myśl zasady, że “im mniej, tym lepiej”. Nie ma zatem konieczności tworzyć skomplikowanych animacji czy dodatkowych aplikacji bo programy pocztowe po prostu tego nie wyświetlą.
- Szybkość - Łatwość wysłania wiadomości elektronicznej do pojedynczego odbiorcy lub masowo jest nieporównywalna do innych działań marketingowych. Wysłanie emaila do określonej wgranej wcześniej bazy odbiorców zajmuje zaledwie sekundy, tak samo jak odczytanie wiadomości.
- Mierzalność - Dzięki email marketingowi istnieje możliwość dokładnego sprawdzenia kto z odbiorców przeczytał wiadomość, w co kliknął, co robił na stronie i najważniejsze - czy dokonał zakupu. Otrzymane dane nie tylko ilościowe, ale przede wszystkim jakościowe pozwolą na zaplanowanie i rozwinięcie dalszych działań komunikacyjnych.
- Interaktywność - Email marketing jest dobrym narzędziem do budowania relacji z klientem. Za jego pomocą można informować na przykład o najważniejszych wydarzeniach, okazjach, wyprzedażach i innych wszelkich działaniach marketingowych i PR. Poza tym, w przeciwieństwie do ulotki, którą można wyrzucić do kosza nawet nie czytając, na email da się zareagować: można na niego odpowiedzieć.
Jak i kiedy stosować email marketing?
Główną zasadą wysyłania maili do potencjalnych klientów jest brak nachalności. Kto z nas w końcu chciałby być zasypywany natłokiem informacji, które w konsekwencji nie zostaną przeczytane? Kierując się tą regułą warto także uwzględnić, że maili nie można wysyłać zbyt często nie tylko ze względu na wzbudzenie niechęci. Masowe mailingi mogą również przybrać formę SPAM-u, który w Polsce jest karany grzywną. W celu uniknięcia kwalifikacji wiadomości jako SPAM, najlepiej stworzyć własną bazę osób, które wyraziły zgodę na otrzymywanie mailingów. Jeśli zaś prowadzimy masową wysyłkę do zakupionej wcześniej bazy adresowej, dobrze jest umieścić link dla odbiorcy, który umożliwi mu wypisanie się z grona odbiorców. Znacznie bardziej skomplikowana jest odpowiedź na pytanie “kiedy wysyłać”, ze względu na fakt, że jest ona uzależniona od rodzaju i grona odbiorców wysyłanej wiadomości. Jeśli prowadzimy wysyłkę newsletterów wskazane jest, aby były dostarczane regularnie, tego samego dnia i o tej samej porze. W przypadku działań e-commerce wiadomość powinna być wysyłana raz w tygodniu. Nie praktykuje się wysyłki newslettera codziennie, z tego względu, że tak częste otrzymywanie informacji może wzbudzić niechęć, a sama treść zostanie uznana za SPAM.Ważne! Codzienna wysyłka uzasadniona jest tylko wtedy, jeśli marka oferująca produkty lub usługi może zaproponować swoim odbiorcom minimum 7 wartościowych i ciekawych informacji. |