Posiadanie odpowiedniego poziomu wiedzy to podstawowa kwestia jeśli chce się myśleć o sukcesie w danej branży. Nie inaczej jest w świecie przedsiębiorczości, gdzie jej brak może bardzo wiele kosztować. Zakładając własną działalność gospodarczą nie trzeba co prawda przechodzić żadnych testów, ale nie oznacza to bynajmniej, że nie można ich wykonać samemu!

Test przedsiębiorcy, czyli czy nadajesz się do prowadzeniu działalności gospodarczej? 

W Polsce obowiązuje swoboda działalności gospodarczej, a firmę może założyć każdy, kto ukończył 18. rok życia oraz posiada pełną zdolność do czynności prawnych (tj. możliwość nabywania prawa oraz zaciągania zobowiązań). Rejestracja przedsiębiorstwa jest obecnie niezwykle prosta, bezpłatna i można jej dokonać w zaledwie jeden dzień! 

Wiedza o przedsiębiorczości - czy jest potrzebna?

Założenie firmy nie jest więc uzależnione od jakichkolwiek kryteriów, które miałyby coś wspólnego z posiadaną przez początkującego przedsiębiorcę wiedzą. Nie oznacza to jednak, że nie jest ona potrzebna przy prowadzeniu podmiotu gospodarczego, nawet wówczas, gdy właściciel otacza się specjalistami z wielu dziedzin. Zlecenie spraw rachunkowych wykwalifikowanej księgowej czy opłacanie prawnika, który przygotowuje umowy nie zwalnia przedsiębiorcy z konieczności choćby pobieżnej znajomości kilku kluczowych tematów. Pamiętajmy, że koniec końców to i tak właściciel firmy odpowiada m.in. za błędy w księgach podatkowych itp., dlatego warto, aby potrafił samodzielnie zweryfikować niektóre fakty i w porę dostrzec pomyłki.    

Co musi wiedzieć właściciel firmy?

Działalność gospodarcza test - czy to dobry pomysł? Oczywiście, że tak! W sieci można znaleźć wiele różnego rodzaju quizów związanych właśnie z tą tematyką. Jest to świetne rozwiązanie zarówno dla przyszłych przedsiębiorców, jak i osób, które działają już w biznesie. Dzięki niemu można sprawdzić lub ugruntować swoją wiedzę m.in. na temat zakładania firmy (nazewnictwo, rejestracja, wypełnianie formularza CEIDG-1 itp.), zarządzania nią czy zatrudniania pracowników (wymogi formalne i finansowe). Dobrze jeśli przedsiębiorca posiada w miarę szeroką wiedzę o obowiązujących uregulowaniach prawnych, podatkowych (w tym możliwych formach opodatkowania oraz ich mocnych i słabych stronach), ale również elementarnych zagadnieniach np. z dziedzin ekonomii. Co więcej, raz nabytą wiedzę trzeba aktualizować, ponieważ niektóre regulacje mogą być nowelizowane nawet kilka razy w roku!    

Prowadzenie biznesu - o czym należy pamiętać?

Test wiedzy o przedsiębiorczości powinni wykonać nie tylko właściciele jednoosobowej działalności gospodarczej, ale także udziałowcy oraz członkowie zarządu spółek prawa handlowego. Oznacza to wówczas, że dana osoba podchodzi do swoich zadań odpowiedzialnie i należytą starannością. Wiedza może często uratować przedsiębiorcę, np. podczas kontroli skarbowej. Wynik wspomnianych testów trzeba oczywiście traktować nieco z przymrużeniem oka, ale z drugiej strony wyciągnąć wnioski na przyszłość. Wszystko to pozwoli na jeszcze skuteczniejsze prowadzenie własnego biznesu i osiąganie zamierzonych celów. 

 

https://mediait.pl/-dzialalnosc-gospodarcza-test-dla-przyszlego-przedsiebiorcy